کیبورد مجازی با هوش مصنوعی

d987d988d8b4 d985d8b5d986d988d8b9db8c daa9db8cd8a8d988d8b1d8af d8b1d8a7 d8a7d8b2 daafd988d8b4db8ce2808cd987d8a7 d8add8b0d981 d985db8c 5ddd93047f777 - کیبورد مجازی با هوش مصنوعی

کیبوردهای مجازی که امروز در گوشی‌های هوشمند مختلف، تبلت‌ها و سایر صفحه نمایش‌های لمسی به چشم می‌خورد، ممکن است که جای خود را به گزینه‌های مخفی و پنهان بدهد. این اتفاق در صورتی رقم می‌خورد که پژوهشگران موسسه پیشرفته علوم و فناوری کره جنوبی بتواند پژوهش‌های خود را با موفقیت به اتمام برسانند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ونچربیت، پژوهشگران این موسسه پژوهشی به مطالعه در مورد یک کیبورد کاملاً نامرئی و خیالی پرداختند و نام “I-Keyboard” را برای آن انتخاب نمودند. این کیبورد دیگر طراحی، شکل یا سایز ازپیش‌تعریف‌شده و مشخص ندارد. این کیبورد به کمک هوش مصنوعی تشخیص می‎‌دهد که در چه جهت و با چه زاویه‌ای تایپ کند.

پژوهشگران ادعا کردند که این کیبورد نیازی به اصلاح و کالیبراسیون ندارد و اکثر افراد و کاربران می‌توانند با دقت 95.84 درصد با این کیبورد تایپ کنند. این درصد دقت در مقایسه با کیبوردهای مجازی متعارف بیان شده است. خیلی جالب است که کاربر هر جا تمایل داشت شروع به تایپ کند و گوشی تشخیص دهد که او دارد تایپ می‌کند و چه چیزی می‌نویسد. این کار به کمک فناوری یادگیری عمیق صورت می‌گیرد.

پژوهشگران با بیان این‌که عدم وجود بازخورد لمسی معمولاً تعداد خطای موجود در تایپ را افزایش می‌دهد، اظهار داشتند: «کیبوردهای مجازی امروزی، محدودیت‌های مختلفی دارند. در واقع تکنیک‌ها و روش‌های حاکم بر این کیبوردها، قابلیت و سهولت استفاده از دستگاه‌های موبایل را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.»

آن‌ها در ادامه صحبت‌های خود افزودند: «کیبوردهای مجازی از ارائه‌ محتوای مناسب و کافی به کمک دستگاه‌های موبایل جلوگیری می‌کنند؛ زیرا حجم زیادی از نمایشگر را اشغال می‌کنند و به همین خاطر کاربر نمی‌تواند حق مطلب را به صورت کامل ادا کند. در صورتی که دقت کنید حدود 40 درصد از صفحه نمایش را این کیبوردها به خود اختصاص می‌دهند و کاربر هنگام تایپ، عملاً به 60 درصد از صفحه دسترسی دارد.»

پژوهشگران برای حل مشکل 43 نفر را انتخاب کردند و از آن‌ها خواستند که روی یک صفحه بدون کلید تایپ کنند. البته دستورالعمل‌‌های لازم برای تایپ به افراد داده شد. وقتی افراد تایپ می‌کردند، نتیجه تایپ روی یک صفحه دیگر به آن‌ها نمایش داده می‌شد. فقط دو کلید مجازی در صفحه دیده می‌شد که یکی مخصوص حذف اشتباه‌ها و دیگری نقش Enter را داشت.

پس از اتمام آزمایش، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استفاده از کیبورد نامرئی برای کاربران بسیار راحت‌تر است و می‌توانند با سرعت بیشتری کارهای خود را به کمک آن انجام دهند. در آینده به احتمال زیاد شاهد استفاده از این کیبوردها در دستگاه‌های مختلف مجهز به صفحه نمایش لمسی خواهیم بود.

منبع:عصر ایران